Z radością i choć jeszcze zimą ale już w wiosennym klimacie zapraszamy na wystawę „Raz na Ludowo” zorganizowaną wspólnie ze Stowarzyszenie Polskiego Patchworku , której wernisaż odbędzie się 11.02 (tłusty czwartek) i zgodnie z tradycją zabraknie słodyczy . Ponieważ wydarzenie odbędzie się w ścisłym reżimie sanitarnym tym razem wernisaż zaplanowaliśmy na cały dzień od godz. 10.00 do 20.00.
Folklor – nasze barwne kulturowe dziedzictwo
Na pewno niejednokrotnie wpadały wam w oko inspirowane polskim folklorem przedmioty codziennego i niecodziennego użytku. Bo też i źródło jest praktycznie niewyczerpane. To nie tylko ludowa architektura, sztuka, stroje, ale też pieśni, przysłowia czy legendy. Sympatyków folkloru przybywa, dlatego i my postanowiliśmy sięgnąć do naszego dziedzictwa.
Muzeum Miasta Mińska wspólnie ze Stowarzyszeniem Polskiego Patchworku zaprasza na pokonkursową wystawę patchworków pod tytułem
„Raz na ludowo”
Zadaniem uczestników konkursu było uszycie quiltu (patchworku) inspirowanego polskim folklorem i polską sztuką ludową. Zaprezentujemy Państwu (tu liczba) prac wymiarach 75×130 cm. Interpretacje tematu zadziwiają pomysłowością, a oglądający na pewno rozpoznają do czego nawiązują. Wystawa była prezentowana w różnych miastach w Polsce, a także we Francji na International Biennial Quilt and Textile Art w Villefrance sur Saône.Co to jest patchwork?
Mówiąc krótko, to tkanina uszyta z małych kawałków materiałów tworzących pewien zaplanowany wzór. Wzór może być geometryczny lub abstrakcyjny, a także figuratywny. Może być także wykonana z kolorowych aplikacji na jednobarwnym spodzie.
Patchwork może być użyty do stworzenia quiltu, ale także do szycia toreb, ubrań (np. marynarek, żakietów, spódnic, kamizelek), poduszek. Można go zdobić koralikami, wstążkami i innymi akcesoriami. Często do jego uszycia wykorzystywano skrawki pozostałe po szyciu ubrań, worki na pasze dla zwierzat czy używane ubrania, z których dało się wykroić kawałki tkaniny.
Co to jest quilt? Co to jest quilting?
Quilt to tkanina użytkowa lub artystyczna, składająca się z trzech warstw połączonych pikowaniem; wierzchnią warstwę stanowi patchwork. Ale quilt może być także uszyty w ten sposób, że wierzch jest jednym kawałkiem gładkiej tkaniny wypikowanym ręcznie lub maszynowo w skomplikowany wzór, łącząc 3 warstwy w całość.
Quilting to inaczej pikowanie, ręczne lub maszynowe, łączenie 3 warstw w jedną całość stanowiącą quilt. Może być wykonywane na maszynach domowych lub specjalistycznych maszynach z tzw. długim ramieniem. Ale warstwy mogą być także połączone ozdobną nicią przechdzącą przez 3 warstwy w regularnych odstępach i zawiązaną na supełek.
Jednak z praktycznego punktu widzenia nazwy patchwork używa się wymiennie z quiltem, jest bardziej popularna
Skąd wiadomo, kto i kiedy szył quilty?
Na nieszczęście dla badaczy, dosyć późno wszedł w użycie zwyczaj przyszywania tzw. metryczki na tył quiltu. Tam znajdowały się najczęściej imię i nazwisko twórcy, data powstania pracy, czasem informacja o miejscu, ilości kawałków, z których się składał wierzch, rzadziej dla kogo był uszyty.
Patchworki powstawały jednocześnie w wielu miejscach na świecie
Do Ameryki tradycja szycia patchworków trafiła z Europy przez Pielgrzymów. Ale tradycja szycia ubrań z kawałków zszytych lub aplikowanych na większą tkaninę jest spotykana w wielu kulturach.
W Korei (pojagi), w Japonii (boro), wśród plemion Indian obu Ameryk (mola, seminole), Azji (kaudhi), Afryce (kawandi), Indiach (kantha) na Hawajach (wzory hawajskie).
Co to są bloki?
Najprościej można powiedzieć, że to najmniejsza „jednostka”, z której składa się patchwork. powtarzalność bloku tworzy określony wzór na patchworku.
Bloki mają swoje nazwy; w zależności od tego, gdzie powstał dany blok lub z jakim wydarzeniem się wiąże, może on nosić różne nazwy. np. „Schody do ołtarza” (Steps to the Altar) to nazwa przynajmniej 2 różnych bloków. Niektóre bloki powstawały podczas wędrówki osadników w Ameryce stąd noszą np. nazwy:
„Droga do Kalifornii” (Road to California) (blok ma też inne nazwy)czy „Droga do Oklahomy” (Road to Oklahoma)Jest nawet blok „Pączek z lukrem” (Sticky Bun), którego autorką jest Pat Sloan.