Zapraszamy na wystawę
„Byli sąsiadami: ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady”
przygotowaną przez United States Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie
Mobilna wersja ekspozycji będzie prezentowana przez Muzeum Ziemi Mińskiej od 16 stycznia do 14 lutego 2024 r. Gościem specjalnym wernisażu 16.01.2024, godz. 18.00 będzie prof. Michał Bilewicz, który wygłosi wykład pt. „Psychologia świadka. Co nauka mówi o postawach wobec ludobójstwa?” Wystawa „Byli sąsiadami” poddaje analizie niektóre z kluczowych pytań dotyczących Holokaustu: Dlaczego był on możliwy? Co sprawiło, że oprócz bezspornej i fundamentalnej roli Adolfa Hitlera i innych przywódców partii nazistowskiej, tak wielu zwykłych ludzi w całej Europie popierało zbrodnie nazistów lub milczało? Dlaczego tak niewielu pomagało tym najbardziej zagrożonym?
– Badanie historii pomaga nam zrozumieć, w jaki sposób ludzie w innym czasie i w innych okolicznościach dokonywali ważnych wyborów oraz jakie były ich konsekwencje – powiedziała Sara J. Bloomfield, dyrektor United States Holocaust Memorial Museum. – Wystawa „Byli sąsiadami” zmusza zwiedzających do refleksji nad ludzkimi wyborami, które sprawiły, że Holokaust był możliwy. To wyraźne przypomnienie o sile jednostek, które mogą coś zmienić – na lepsze lub na gorsze. Dziś jesteśmy w trakcie wojny w Ukrainie. Wydarzenie to każdego dnia przypomina nam o znakach ostrzegawczych, które wszyscy mieliśmy przed oczami, ale których nie dostrzegliśmy. Władimir Putin przez wiele lat próbował karać za głoszenie prawdy historycznej, kontrolując w ten sposób narrację narodową i mitologizując historię. To uzasadnić miało jego program polityczny, a teraz także brutalny program militarny. Zainspirowani odpornością i oporem narodu ukraińskiego oraz pełną życzliwości reakcją narodu polskiego, podejmujemy zobowiązanie do zachowania prawdy historycznej, a także nauczania i publicznej dyskusji o niej i jej kluczowej roli w demokracji.
Historia wystawy „Byli sąsiadami”
W związku z 20. rocznicą powstania United States Holocaust Memorial Museum w 2013 powstała specjalna wystawa „Some Were Neighbors” („Byli sąsiadami”), która trwała do 2017 roku.
Po zamknięciu oryginalnej wystawy w Waszyngtonie, powstała jej skrócona, łatwa do eksponowania wersja mobilna, przeznaczona do użytku międzynarodowego. Edukatorzy z Europy i innych części świata wskazywali bowiem, że wystawa będzie pomocna w nauczaniu o tym, że jednostki mają możliwość decydowania. Analizując wybory, jakich dokonywali zwykli ludzie w przeszłości, uczniowie mogą zastanowić się nad swoimi rolami i obowiązkami w dzisiejszych czasach.
Mobilna wersja wystawy została przetłumaczona na 10 języków i była dotychczas prezentowana w 21 krajach. W Niemczech można ją oglądać od 2019 roku, a w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych prezentowana była z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w 2020. W Polsce po raz pierwszy wystawę „Byli sąsiadami” otwarto w styczniu 2022 roku w Muzeum Polaków Ratujących Żydów Podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów.
O United States Holocaust Memorial Museum
Niezależna, federalna instytucja edukacyjna jest amerykańskim narodowym miejscem pamięci o ofiarach Holokaustu. Jej celem jest zapewnienie trwałości pamięci o Holokauście, jego zrozumienie i podkreślenie jego znaczenia. Poprzez siłę historii Zagłady, Muzeum wzywa przywódców i zwykłych ludzi na całym świecie do krytycznego myślenia o swojej roli w społeczeństwie, do przeciwstawiania się antysemityzmowi i innym formom nienawiści, zapobiegania ludobójstwu i wspierania ludzkiej godności.
Wydarzenia towarzyszące wystawie:
1. Warsztaty artystyczne „ Życie w walizce” – emigranci, uchodźcy, ludzie w drodze.
Miejsce: MZM / ul. Okrzei
Termin: 6.02.2024 12.30 młodzież ( do 25 osób)
16.00 dorośli ( do 25 osób)
Zapisy: muzeum-minskmaz.@wp.pl/ tel. 25 752 25 81
Prowadzenie warsztatów: Dominka Sergiej
Oprowadzanie po wystawie: Ewa Borkowska
2. Konferencja metodyczna dla nauczycieli wokół wystawy „ Byli sąsiadami”
Termin: 7.02.2024; godz. 15.00
Miejsce: MZM; ul. Okrzei 16.
Termin: 7.02.2024; godz. 15.00
Miejsce: MZM; ul. Okrzei 16.
Prowadzenie: dr Wiesława Młynarczyk
Zapisy: promocja@mzm-minskmaz.pl / tel. 25 752 25 81
3. Warsztaty wokół wystawy dla uczniów szkół ponadpodstawowych (terminy do ustalenia z prowadzącą p. Ewą Borkowską mail: e.bork@wp.pl
4. Zwiedzanie wystawy. Prezentacja zdjęć Żydzi Mińska Mazowieckiego
Termin: 24.01 godz. 17.00 / Spotkanie otwarte
Prowadzenie: Piotr Nowicki TPMM
5. Międzynarodowy Dzień Pamięć o Ofiarach Holokaustu
Termin: 27.01.2024, 10.00 Czytanie imion / Muzeum w Treblince
14.00 MZM – oprowadzanie po wystawie z elementami historii mińskiej społeczności żydowskiej;
15.00 – złożenie kwiatów przy pomniku ofiar Zagłady; Plac Stary Rynek.
6. Finisaż wystawy / Koncert smyczkowy.
Termin: 11.02; godz. 17.00
Oprowadzanie po wystawie: Ewa Borkowska
MZM / Ul. Okrzei 16
7. Zwiedzanie indywidualne do 14.02.