W dniu dzisiejszym z inicjatywy Muzeum Ziemi Mińskiej przy wsparciu Samorządu Mińska Mazowieckiego na ul. Warszawskiej przy Placu Kilińskiego stanęło pięć ławeczek historycznych upamiętniających najbardziej znaczące zakłady produkcyjne w Mińsku Mazowieckim. Rzeźby zostały wykonane podczas tegorocznego II Pleneru Rzeźbiarskiego w MZM Dział 7 PUL. Ławeczki przedstawiają: Drzewodar, Fabrykę Rudzkiego, FUD, Fabrykę Syrena, ZNTK. Ławeczki wykonali: Roman Ruśplo (Drzewodar), Janusz Błażejewski (Fabryka Rudzkiego), Marcin Lichosyt (ZNTK), Łukasz Zabłocki (Syrena), Grzegorz Michlak (FUD).
„Drzewodar” – fabryka powstała w 1881 r., której założycielem był Józef Dobrowolski z żoną Zofią z Kamockich.
Obydwoje byli głuchoniemi, a w swojej fabryce zatrudniali przede wszystkim osoby z niepełnosprawnością mowy i słuchu stając się prekursorami w zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, bez wątpienia wyprzedzili swoją epokę.
Józef Dobrowolski był bardzo szanowanym człowiekiem, znanym z działalności dobroczynnej, środki finansowe przeznaczał na różne cele, między innymi pomoc biednym. Po śmierci Józefa Dobrowolskiego firmę prowadziła jego córka Wanda z mężem Franciszkiem.
W fabryce produkowane były między innymi ozdobne talerze drewniane czy zabawki.
„Drzewodar” istniał do początku lat 20. XX wieku i mieścił się przy ul. Siennickiej, gdzie w okresie międzywojennym była Szkoła Powszechna im. M. Kopernika.
żródło: „Mińsk Mazowiecki na dawnej fotografii” TPMM i Fotopia 2009 rok.
Muzeum Ziemi Mińskiej w ostatnim czasie nabyło drewniane talerze z „Drzewodaru”, które już wkrótce będzie można zobaczyć na ekspozycji stałej.
Fabryka Rudzkiego – K. Rudzki i S-ka – przedsiębiorstwo inżynieryjne, produkcyjne i budowlane. Założone w Warszawie w 1858 r. jako odlewnia żelaza przez hrabiego Andrzeja Artura Zamoyskiego i prowadzone przez Konstantego Rudzkiego, rozszerzyła swą działalność na budownictwo, przemysł stalowy i inżynierię. Pod koniec XIX w., przedsiębiorstwo z siedzibą w Warszawie i fabryką w Mińsku Mazowieckim, stało się jednym z największych przedsiębiorstw budujących mosty w Europie środkowej i wschodniej, posiadając około 20% udziałów w budowie mostów w Imperium Rosyjskim. więcej na: https://pl.wikipedia.org/wiki/K._Rudzki_i_S-ka
WZPS „Syrena” – zakłady obuwia skórzanego
FUD Fabryka Urządzeń Dźwigowych
http://www.fud.com.pl/pl/o-firmie/historia-firmy.html
Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego „Mińsk Mazowiecki” (w skrócie ZNTK Mińsk Mazowiecki lub ZNTK MM) – przedsiębiorstwo założone 29 listopada 1952 w Mińsku Mazowieckim, zajmujące się produkcją, modernizacjami i naprawami pojazdów szynowych.
Życzymy, by ławeczki były sympatycznym impulsem do zgłębiania wiedzy, budowania świadomości historycznej Mińska Mazowieckiego młodszych pokoleń, miłym wspomnieniem minionych czasów, jednocześnie ozdobą naszej przestrzeni miejskiej.
Ławeczki historyczne upamiętniające znaczące zakłady produkcyjne w Mińsku Mazowieckim
[vc_row][vc_column][dfd_heading content_alignment="text-left" enable_delimiter="off" style="style_01" title_font_options="tag:div|font_size:16" subtitle_font_options="tag:h3" title_t_heading="" subtitle_t_heading=""]Related posts[/dfd_heading][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][dfd_blog_posts posts_to_show="4" items_offset="20" columns="3" carousel_slideshow_speed="5000" image_width="900" image_height="600" enabled_category="off" enabled_excerpt="off" enabled_read_more="off" enabled_share="off" style="default" layout_type_grid_carousel="carousel" title_font_options="tag:div|font_size:16" loop_elements_heading="" layout_settings_heading="" enabled_elements_heading="" title_t_heading=""][/vc_column][/vc_row]