Drzeworyty Jerzego Panka i Mieczysława Jurgielewicza, grafiki Tadeusza Kulisiewicza, suchoryt Tymona Niesiołowskiego, prace Jana Lebensteina, Lecha Zahorskiego, Kazimierza Ostrowskiego i Marka Oberlaendera – prezentacja grafik z prywatnej kolekcji w ramach Festiwalu Andrliollego.
Na wystawie zobaczymy prace, które powstały w czasie największego rozkwitu grafiki w Polsce. Umownie ten okres wyznaczają dwie ekspozycje: I Ogólnopolska Wystawa Grafiki Artystycznej i Rysunku z 1956 r. oraz „Grafika w Polsce Ludowej” z 1971 r.
Prace cechuje bogactwo technik, eksperymentatorstwo, poszukiwanie nowych form wyrazu artystycznego z jednej strony oraz doskonałe posługiwanie się plamą, kreską, kolorem z drugiej.
Kluczem prezentacji grafik, oprócz tego, że powstawały w latach 60., jest ich tematyka przedstawiająca postaci ludzkie. – W całej mojej twórczości zawsze mi chodziło o człowieka i jego otoczenie. Czy były to cykle drzeworytów o ludziach gór, czy rysunki z moich podróży – zawsze widziałem człowieka… – tak tłumaczył swoją twórczość Tadeusz Kulisiewicz. W rysunkach z podróży daje się zauważyć zacieranie się różnic między portretowanymi ludźmi. Typy etniczne i odrębności kulturowe mieszają się ze sobą. W rezultacie bohaterem graficznych opowieści staje się po prostu człowiek. W obrazach Tymona Niesiołowskiego pojawiają się ekspresyjnie zdeformowane postacie cyrkowców.
Na wystawie zobaczymy pięć prac Jerzego Panka, przez wielu postrzeganego jako niekwestionowanego mistrza drzeworytu. Potrafił on za pomocą kilku kresek uchwycić istotę sprawy, opowiedzieć zajmującą historię. Nieustannie szukał nowych rozwiązań. Dokonał głębokiej rewolucji w grafice.
Prace Marka Oberländera są niemal abstrakcyjnymi aluzjami do ludzkiej figury: wypełnione rozpływającymi się kształtami, przecinane gwałtownymi refleksami światła, przenikającymi rozwarstwioną fakturę.
To zestaw zróżnicowanych prac z charakterystycznym dla grafiki połączeniem tradycyjnych technik i nowych rozwiązań.
Wystawa czynna do 5 listopada 2023 r.